طراحی راهرو و لابی ساختمان

هدف از طراحی لابی ساختمان Building a lobby building چیست ؟
طبق تعریق ویکی پدیا سَرسَرا یا لابی بخشی از ساختمان است که برای ورود یا خروج استفاده می‌شود و گاهی اوقات با عنوان راهرو بزرگ یا سالن ورودی نامیده می‌شود. بسیاری از ساختمان‌های بزرگ اداری، هتل‌ها و آسمان خراش‌ها لابی خود را تزئین می‌کنند ، لابی معمولاً در طبقه همكف ساختمان واقع شده و قسمتی از مجتمع یا هتل است كه افرادی كه قصد ورود به هریك از واحدهای آن هتل را دارد، ابتدا می بایست به این محیط داخل شده و پس از عبور از آنجا به واحد موردنظر راه یابد ، لابی هتل یا هر نوع مجتمع از دوقسمت نگهبانی و قسمت نشیمن تشکیل میشود.

labi


به دلیل بالا بودن تعداد عبور ومرور افراد ساکن در مجتمع های پر واحد, در قسمت ورودی مجتمع جایگاهی را برای نگهبان در نظر گرفته میشود این قسمت امنیت ساکنین را در طول شبانه روز تامین می کند برای طراحی بخش نگهبانی استفاده از یک پیشخوان, میز, صندلی و امکاناتی برای ارتباط با ساکنین واحدها درنظر میگیریم. اشخاصی که به عنوان تازه وارد, وارد لابی هتل یا مجتمع میشوند باید در این مکان دقایقی را منتظر بمانند،قسمت نشیمن فضایی در لابی است که با قرار دادن مبلمان, چند وسیله تزیینی و نورپردازی مکانی آرام برای مهمانان فراهم میکند، به همین دلیل لابی باید ازطراحی و دکوراسیون داخلی با یک نورپردازی خوب، صرف‌نظر از موضوع روشنایی، جلوه زیبا و متفاوتی برخوردار باشد تا به محیطی خسته کننده و یکنواخت برای افراد تبدیل نشود، برای نورپردازی این محیط‌ها با توجه به کاربردهای مختلفی (هتل ، اداری ، مسکونی )که دارند به دو نوع نورپردازی نیاز است، یکی نورپردازی فضای نشیمن و پیشخوان و دیگری نورپردازی دکوراتیو. برای نورپردازی فضای نشیمن می‌توانیم از لوسترهای آویزی یا سقفی، هالوژن‌های توکار، لوسترها و چراغ‌های دیوارکوب، آباژور و یا انواع چراغ‌های رومیز و یا پایه بلند ایستاده، استفاده کرد و در شرایطی که دیوارکوب‌ها و یا لوازم تزئینی دیگر در محیط وجود داشته باشد، نورپردازی آن‌ها، جلوه‌ای متفاوت را به وجود می‌آورد. لابی مجتمع یا هتل به نوعی میزبان مهمانان خارجی و داخلی است. طراحی لابی نه تنها فضایی برای انتظار بلکه نشانگر مهمان نوازی و معماری محل زندگی شماست.
شرکت فنی و مهندسی طرح وایده بهاران T.E.B با بهره گیری از دانش روز معماری دنیا و تلفیق آن با خلاقیت و تجربه طراحان متخصص خود، اقدام به ارائه خدمات تخصصی طراحی دکوراسیون لابی هتل، مجنمع های اداری ومسکونی کرده است وقبل از شروع روند طراحی، به منظور تحقیق و آشنایی با پلان پروژه، سلایق کارفرما و انتخاب برترین نحوه پلان عملکردی، تحقیقاتی دقیق و جامع در فاز مطالعاتی را آغاز نموده و سپس اقدام به طراحی می نمایند.