برخی پروژه ها

اطلاعات تماس

home post 2 418x315 1

نرخ بالای رشد جمعیت جوان کشور با عدم برنامه ریزی مناسب منجر به عدم توان پاسخگویی به تقاضای مسکن موردنیاز آنها گردیده است. لذا بکارگیری سیستم های نوین ساخت صنعتی می تواند جوابگوی بخشی از نیازهای موجودبازار مسکن در کشور باشد. یکی از این روش ها اجرای ساختمان بتنی به شیوه ی قالب تونلی است. روش قالب تونلی، مانند دیگر روش های ساخت صنعتی، در چهار معیار کاهش زمان، کاهش هزینه، ارتقاءکیفیت و ایمنی کارکنان توجیه پذیر می باشد.

مشخصات قالب تونلی

برای اجرای ساختمان های قاب بتنی پیوسته از نوعی سیستم قالب بندی فلزی استفاده می شود که قالب ها با وجود بزرگ بودن، به سرعت بسته شده و با دقت در محل خود اجرا می شوند و علاوه بر آن دوام بیشترو کیفیت بهتری دارند. مهمتر از همه امکان تکرار یک دور کامل اجرا در 24 یا 48 ساعت ( با توجه به تعداد واحدها در یک طبقه ) است که در هیچ یک از سیستم های قالب بندی فلزی و چوبی متداول امکان آن وجود ندارد. این سیستم قالب بندی نسبت به سایر سیستم ها، از نظر تعداد درز تفاوت های زیادی دارد. برای مثال در این سیستم سطوح تا 20 مترمربع به طور یکپارچه بدون درز پوشانده می شوند.
قطعات بزرگ و سبک دیوارهای خارجی و داخلی، با سرعت زیاد به وسیله جرثقیل برجی در محل خود قرار داده شده و توسط پیچ به یکدیگر متصل می شوند. به طور مثال طی 5 ساعت، یک مجموعه قالب برای اجرای دو واحد مسکونی 84 مترمربعی بسته می شود. فرم لبه های قالب در سقف و جزئیات اتصال آنها به ریل ها و دیواره ها در کناره سقف ها، کیفیت بسیار خوبی را در بتن تمام شده ایجاد می کند. هر قالب در صورت نگهداری و تعمیر صحیح و به موقع، تا 200 بار قابل استفاده است و بعد از یک تعمیر اساسی، این روند دوباره تکرار می شود. قالب ها در این سیستم سبک تر از دیگر سیستم های قالب بندی هستند و وزن قالب دیوار و سقف به ترتیب برابر 68 و 48 کیلوگرم بر مترمربع است.

مزایای اقتصادی

  • سرعت ساخت
  • کاهش هزینه ساخت
  • بازگشت سریعتر سرمایه
  • افزایش طول عمر ساختمان
  • کاهش اتلاف مصالح
  • کاهش نیروی انسانی

مزایای فنی

  • مقاومت بیشتر در برابر زلزله
  • امکان کنترل دقیق تر اجرا و رعایت کیفیت مورد نظر بر اساس استانداردها
  • قابلیت استفاده از مصالح پیش ساخته و یا نیمه پیش ساخته
  • امکان طراحی و ساخت مدولار

نتیجه گیری:

از نظر هزینه روش قالب تونلی نسبت به اسکلت فلزی حدود ۰۴ درصد و نسبت به اسکلت بتنی حدود ۵۱ درصد هزینه ی مستقیم کمتری دارد. در بحث زمان، سرعت اجرای قالب تونلی سه برابر روش های دیگر است، لذا نرخ بازگشت سرمایه در آن سریع تر است. از نظر کیفیت، به دلیل بتن ریزی همزمان دیوار و سقف و عدم اتصال سرددر روش قالب تونلی، عملکرد سازه در برابر زلزله بسیار بهبود می یابد.
همچنین اجرا به روش قالب تونلی باعث کاهش نیروی انسانی می شود.

admin

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شروع گفتگو
مشاوره
سلام.
نیاز به مشاوره دارید؟